Program Co-Chairs

Paul Lukowicz, University of Passau, Germany

Kenneth B. Kent, University of New Brunswick, Canada

Zhiwen Yu, Northwestern Polytechnical University, China

 

Program Vice Chairs

(1) Embedded Computing

1. Embedded System Software and Optimization Track

Gang Pan,  Zhejiang University, China

 

2. Embedded System Architectures Track

Christian Pilato,  Politecnico di Milano ,  Italy

 

3. Hardware/Software Co-design and Design Automation Track

Houcine Hassan,  Polytechnic   University  of  Valencia ,  Spain

 

4. Real-Time Systems and Operating Systems Track

Kai Zheng, IBM China Research Lab, China

 

5. Application-Specific Processors and Devices Track

Joao M. P. Cardoso,  University of Porto,  Portugal

 

6. Power-Aware Computing Track

Kuan-Ching Li, Providence University, Taiwan

Qin Liu,  Central South University,  China

 

7. Sensor Networks Track

Avinash Srinivasan,  George   Mason   University,  USA

 

8. System/Network-on-Chip Track

Lesley Shannon,  Simon   Fraser   University,  Canada

 

9. Reconfigurable Computing Systems and Applications Track

Yu Chen,  Binghamton   University,  SUNY,  USA

 

10. Cyber-Physical Systems Track

Rose Qingyang Hu,  Utah State University,  USA

 

(2) Ubiquitous Computing

1. Pervasive Computing and Communications Track

Kejie Lu,  University  of  Puerto Rico  at  Mayaguez,  USA

 

2. Middleware and Peer-to-Peer Computing Track

Liming (Luke) Chen,  University  of  Ulster  at  Jordanstown,  UK

 

3. Internet Computing and Applications Track

Peng Zhang,  Xian University  of Posts and  Telecommunications,  China

 

4. Multimedia and Data Management Track

Zheng Yan,  Xidian University,  China / Aalto University,  Finland

 

5. Human-Computer Interaction Track

Xi Chen,  Nanjing University,  China

 

6. Network Protocols Track

Bo Liu,  Shanghai Jiao Tong University,  China

 

7. Wireless Communication & Networks Track

Sanaa Sharafeddine,  Lebanese American University,  Lebanon

 

8. Mobile Computing Track

Diego Lz. de Ipina Glz. de Artaza, University of Deusto,  Spain

 

9. Agents and Distributed Computing Track

Christian Callegari,  University of Pisa,  Italy

 

10. Security and Fault Tolerance Applications Track

Hamid Sharif,  University of Nebraska-Lincoln,  USA

Georgios Kambourakis, University of the Aegean, Greece   

 

Program Committee (in alphabetical order)

(1) Embedded Computing

1. Embedded System Software and Optimization Track

Chair:

Gang Pan, Zhejiang University, China

 

PC members:

Luca Abeni, University of Trento, Italy

Nikos Bellas, University of Thessaly, Greece

Hojung Cha, Yonsei University, Korea

Akshay Dabholkar, Oracle Corp., USA

Qingxu Deng, Northeastern University, China

Steven Drager, AFRL, USA

Pierfrancesco Foglia, University of Pisa, Italy

Ann Gordon-Ross, University of Florida, USA

Zonghua Gu, Zhejiang University, China

James Hill, Indiana University-Purdue University Indianapolis, India

Russell Kegley, Lockheed Martin Aeronautics, USA

Ying Lu, University of Nebraska - Lincoln, USA

Mingsong Lv, Northeastern University, China

William Mckeever, AFRL, USA

Nan Guan, Uppsala University, Sweden

Shangping Ren, Illinois Institute of Technology, USA

Hiroshi Sasaki, Kyushu University, Japan

Muhammad Shafique, Karlsruhe Institute of Technology, Germany

Mohamed Zahran, New York University, USA

Dakai Zhu, The University of Texas at San Antonio, USA

 

 

 

2. Embedded System Architectures Track

Chair:

Christian Pilato, Politecnico di Milano, Italy

PC members:

Alberto A Del Barrio, Universidad Complutense de Madrid, Spain

Jeronimo Castrillon, RWTH Aachen University, Germany

Catalin Ciobanu, Chalmers University of Technology, Sweden

Jose Gabriel de F. Coutinho, Imperial College, UK

Diana Goehringer, Ruhr-University Bochum (RUB), Germany

Ann Gordon-Ross, University of Florida, USA

Pao-Ann Hsiung, National Chung Cheng University, Taiwan

Leandro Indrusiak, University of York, UK

Jari Nurmi, Tampere University of Technology, Finland

Roberta Piscitelli, University of Amsterdam, Netherlands

Sara Vinco, Università di Verona, Italy

3. Hardware/Software Co-design and Design Automation Track

Chair:

Houcine Hassan, Polytechnic University of Valencia, Spain

PC members:

Albert M. K. Cheng, University of Houston, USA

Masoud Daneshtalab, University of Turku, Finland

Masoumeh Ebrahimi, University of Turku, Finland

Marchesan-Almeid Gabriel, Karlsruhe Institute of Technology - KIT, Germany

Luis Gomes, Universidade Nova de Lisboa, Portugal

Michael Hubner, Ruhr-University of Bochum (RUB), Germany

Shih-Hao Hung, National Taiwan University, Taiwan

Ahmed Jerraya, Centre de Recherche Intégrative (CRI), France

Pedro Lopez, Universitat Politecnica de Valencia, Spain

Eric Monmasson, University of Cergy-Pontoise, France

Julio Sahuquillo, Universitat Politecnica de Valencia, Spain

Yi Yang, NEC Lab, NJ, USA

Huiyang Zhou, North Carolina State University, USA

Yongxin Zhu, Shanghai Jiao Tong University, China

Lin Zhong, Rice University, USA

4. Real-Time Systems and Operating Systems Track

Chair:

Kai Zheng, IBM China Research Lab, China

PC members:

Jalil Boukhobza, University of Western Brittany, France

Zhiping Cai National, University of Defense Technology, China

Xiaotao Chang, IBM Research, China

Chengchen Hu, Xi'an Jiaotong University, China

Hongbin Lu, Fortinet Inc., USA

Martina Maggio, Lund University, Sweden

Qinru Qiu, Syracuse University, USA

Gang Quan, Florida International University, USA

Filippo Sironi, Politecnico di Milano, Italy

Theo Ungerer, University of Augsburg, Germany

Zhijun Wang, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Baohua Yang, IBM Research, China

Yu Zhang, IBM Research, China

Chao Zhu, IBM Research, China

 

 

5. Application-Specific Processors and Devices Track

Chair:

Joao M. P. Cardoso, University of Porto, Portugal

PC members: 

Gabriel Almeida, KIT, Germany

Peter Athanas, Virginia Tech, USA

Eli Bozorgzadeh, University of California, USA

Ray Cheung, City Univ. of Hong Kong, China

Dominic Hillenbrand, Waseda University, Japan

Michael Huebner, Ruhr-Universität Bochum, Germany

Philip Leong, University of Sydney, Australia

Jari Nurmi, Tampere University of Technology, Finland

Christian Plessl, University of Paderborn, Germany

Cristina Silvano, Politecnico di Milano, Italy

Dimitrios Soudris, National Technical University of Athens (NTUA), Greece

Dirk Stroobandt, Ghent University, Belgium

Eduardo de la Torre, Technical University of Madrid, Spain

Chao Wang, University of Science and Technology, China

Stephan Wong, Delft University of Technology, Netherlands

6. Power-Aware Computing Track

Chairs:

Kuan-Ching Li, Providence University, Taiwan

Qin Liu, Central South University, China

PC members:

Juan Manuel Cebrian, Norwegian University of Science and Technology (NTNU), Norway

Bo Hong, Georgia Institute of Technology, USA

Hung-Chang Hsiao, National Cheng Kung University, Taiwan

Chung-Hsing Hsu, Oak Ridge National Laboratory, USA

Yu Hua, HUST, China

Yuan-Shin Hwang, National Taiwan University of Science & Technology, Taiwan

Mehdi Kargahi, University of Tehran, Iran

Dong Li, Oak Ridge National Lab, USA

Man Lin, Francis Xavier University, Canada

Shan Lin, Temple University, USA

Chen Liu, Clarkson University, USA

Jaime Lloret Mauri, Polytechnic University of Valencia, Spain

Rodrigo Fernandes De Mello, University of São Paulo, Brazil

Alex Nicolau, University of California, USA

Won W.Ro, Yonsei University, Korea

Zhou Rui, Lanzhou University, China 

Ling Song, Shandong Jianzu University, China

Chao Song, University of Electronic Science and Technology of China, China

Andrei Tchernykh, CICESE Research Center, Mexico

Mingjun Xiao, University of Science and Technology of China, China

Shuhui Yang, Indiana University-Purdue University Indianapolis, USA

Jianguo Yao, SJTU, China

Qinggo Zhou, Lanzhou University, China

7. Sensor Networks Track

Chair:

Avinash Srinivasan, George Mason University, USA

PC members:

Hakan Aydin, George Mason University, USA

Mihaela Cardei, Florida Atlantic University, USA

Xiao Chen, Texas State University, USA

Imad Jawhar, College of Information Technology, United Arab Emirates

Vinod Kulathumani, West Virginia State University, USA

Tian Lan, George Washington University, USA

Feng Li, Indiana University Purdue University Indiana, USA

Imad Mahgoub, Florida Atlantic University, USA

Robert Simon, George Mason University, USA

Rui Tan, University of Illinois at Urbana-Champaign, USA

8. System/Network-on-Chip Track

Chair:

Lesley Shannon, Simon Fraser University, Canada

PC members:

Fabio Campi, University of Bologna, Italy

Kyuwon Choi, Illinois Institute of Technology, USA

Natalie Enright Jerger, University of Toronto, Canada

Siddharth Garg, University of Waterloo, Canada

Nachiket Kapre, Nanyang Technological University, Singapore

Omer Khan, University of Connecticut, USA

Andreas Koch, TU Darmstadt, FB 20, FG ESA, Germany

Maurizio Palesi, Kore University Italy

Bradley Quinton, University of British Columbia, Canada

Marco Domenico Santambrogio, Politecnico di Milano, Italy

9. Reconfigurable Computing Systems and Applications Track

Chair:

Yu Chen, Binghamton University, SUNY, USA

PC members:

Jurgen Becker, Karlsruhe Institute of Technology, Germany

Ivan Beretta, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Switzerland

Pao-Ann Hsiung, National Chung Cheng University, Taiwan

Jari Nurmi, Tampere University of Technology, Finland

Mario Porrmann, Bielefeld University, Germany

Lionel Torres, LIRMM CNRS-University of Montpellier, France

Antonino Tumeo, High Performance Computing Pacific Northwest National Laboratory, USA

Peter Wong, SDL Fredhopper, The Netherlands

Jun Yu, Marvell Semiconductors, Inc., USA

Arda Yurdakul, Bogazici University, Turkey

10. Cyber-Physical Systems Track

Chair:

Rose Qingyang Hu, Utah State University, USA

PC members:

Sachin Agarwal, NEC Europe Ltd., Laboratories, Germany

Kemal Akkaya, Southern Illinois University Carbondale, USA

Kirstie L Bellman, The Aerospace Corporation, USA

Mari Carmen Aguayo-Torres, University of Malaga, Spain

Tam Chantem, Utah State University, USA

Xue Chen, Utah State University, USA

Wei-Yeh Chen, Southern Taiwan University of Science and Technology, Taiwan

Jorge Cuellar, Siemens AG, Germany

Wei Ding, New York Institute of Technology, USA

Lisheng Fan, Shantou University, China

Marisol Garcia-Valls, Universidad Carlos III de Madrid, Spain

Ryan Gerdes, Utah State University, USA

Xianfu Lei, Utah State University, USA

Ming Li, Utah State University, USA

Li Li, Wuhan University, China

Rongxing Lu, University of Waterloo, Canada

Symeon Papavassiliou, National Technical University of Athens, Greece

Beiyu Rong, Marvell Semiconductor, Inc, USA

Cristina Serban, AT&T Security Research Center, USA

Zhefu Shi, University of Missouri - Kansas City, USA

Yi Shi, Intelligent Automation Inc., USA

Honggang Wang, University of Massachusetts, Dartmouth, USA

Lili Wei, Utah State University, USA

Yiran Xu, Utah State University, USA

Ching-Nung Yang, National Dong Hwa University, Taiwan

Chao-Tung Yang, Tunghai University, Taiwan

Wei Yu, Towson University, USA

Sherali Zeadally, University of the District of Columbia, USA

Jiazhen Zhou, University of Wisconsin-Whitewater, USA

Zhangbing Zhou, Institute Telecom, France

(2) Ubiquitous Computing

1. Pervasive Computing and Communications Track

Chair:

Kejie Lu, University of Puerto Rico at Mayaguez, USA

PC members:

Shengli Fu, University of North Texas, USA

Konstantinos Katzis, European University, Cyprus

Haesik Kim, VTT, Finland

Clara Li, Intel, USA

Wang Liu, Central South University, China

Jin Wang, Soochow University, China

Honggang Wang, University of Shanghai for Science and Technology, China

Tao Zhang, NYIT, USA

2. Middleware and Peer-to-Peer Computing Track

Chair:

Liming (Luke) Chen, University of Ulster at Jordanstown, UK

PC members:

Rémi Bastide, ISIS - IRIT- Champollion University, France

Jose Bravo, Universidad de Castilla La Mancha, MAmI Research Lab, Spain

Simon Dobson, University of St Andrews, UK

Bin Guo, Institut Telecom SudParis, China

Ramon Hervas, Universidad de Castilla La Mancha, Spain

Rene Mayrhofer, Upper Austria University of Applied Sciences, Austria

George Okeyo, University of Ulster, UK

Parisa Rashidi, Northwestern University, USA

Nirmalya Roy, Washington State University, USA

Kare Synnes, Lulea University of Technology, Sweden

Juan Ye, University of St Andrews, UK

Zhiyong Yu, Institut TELECOM SudParis, France

3. Internet Computing and Applications Track

Chair:

Peng Zhang, Xian University of Posts and Telecommunications, China

PC members:

Kyle Chard, Argonne National Lab-University of Chicago, USA

Ralph Deters, University of Saskatchewan, Canada

Christian Esposito, ICAR - CNR, Italy

Simone Ludwig, North Dakota State University, USA

Peter Pietzuch, Imperial College London, UK

Jie Shen, University of Michigan-Dearborn, USA

Kostas Stefanidis, Institute of Computer Science at FORTH, Greece

Multimedia and Data Management Track

Chair:

Zheng Yan, Xidian University, China/Aalto University, Finland

PC members:

Fabio A. Schreiber, Politecnico di Milano, Italy

Alvin Chin, Nokia, China

Jun Liu, Xi'an Jitaotong University, China

Ting Liu, Xi'an Jiaotong University, China

Elisa Quintarelli, Politecnico di Milano, Italy

Bin Song, Xidian University, China

Yu Sun, University of Central Arkansas, USA

Ye Tian, China Internet Network Information Center, China

Jilei Tian, Nokia Research Center, Finland

Yulei Wu, Chinese Academy of Sciences, China

Qi Yu, Aalto University, Finland

5. Human-Computer Interaction Track

Chair:

Xi Chen, Nanjing University, China

PC members:

Ramprasad Balasubramanian, University of Massachusetts Dartmouth, USA

Zhong Chen, Peking University, China

Bin Guo, Northwestern Polytechnical University, France

Tigang Jiang, University of Electronic, Science and Technology of China, China

Janusz Kacprzyk, Polish Academy of Sciences, Poland

Vincenzo Rana, EPFL, Switzerland

Weidong Shi, University of Houston, USA

Chen-Hsiang Yu, MIT, USA

6. Network Protocols Track

Chair:

Bo Liu, Shanghai Jiao Tong University, China

PC members:

Mohammed Ahmed Abdala, Al-Nahrain University, Iraq

Anwer Al-Dulaimi, Brunel University, UK

Mario Di Francesco, Aalto University, Finland

Tao Gu, RMIT University, Australia

Sanjay Madria, Missouri Institute for Science and Technology, USA

Katerina Papanikolaou, European University, Cyprus

Jun Peng, University of Texas-Pan, USA

Yuehua Wang, Wayne State University, USA

Shaoen Wu, University of Southern Mississippi, USA

Bing Wu, Fayetteville State University, USA

7. Wireless Communication & Networks Track

Chair:

Sanaa Sharafeddine, Lebanese American University, Lebanon

PC members:

Wassim El Hajj, American University of Beirut, Lebanon

Maria Elena Renda, IIT-CNR, Italy

Z Ghassemlooy, Northumbria University, UK

Wassim Itani, Beirut Arab University, Lebanon

Maurice Khabbaz, Notre-Dame University, Lebanon

Sy-Yen Kuo, National Taiwan University, Taiwan

Abbas Mohammed, Blekinge Institute of Technology, Sweden

Xiuqi Li, University of North Carolina Pembroke, USA

Walid Saad, University of Miami, USA

Fikret Sivrikaya, Technische Universität Berlin, Germany

Yanwei Wu, West Oregon University, USA

Elias Yaacoub, Qatar Mobility Innovation Center, Qatar

Gang Zhou, College of William and Mary, USA

8. Mobile Computing Track

Chair:

Diego Lz. de Ipina Glz. de Artaza, University of Deusto, Spain

PC members:

Andreas Constantinides, Frederick University, Cyprus

Paul Davidsson, Malmo University, Sweden

Takahiro Hara, Osaka University, Japan

Danny Hughes, Lancaster University, UK

Xi Ju, GM Research, USA

Aaron Smith, Microsoft Research, USA

Chiu C Tan, Temple University, USA

Wei Wei, Xi'an University of Technology, China

Bin Xiao, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong

Ziguo Zhong, University of Nebraska-Lincoln, USA

9. Agents and Distributed Computing Track

Chair:

Christian Callegari, University of Pisa, Italy

PC members: 

Ashiq Anjum, University of Derby, UK

Gianni Antichi, University of Cambridge, UK

Gennaro Boggia, Politecnico di BARI, Italy

Alessio Botta, Università degli Studi di Napoli Federico II, Italy

Junwei Cao, Tsinghua University, China

Pedro Casas, FTW, Austria

Maurizio Dusi, NEC Laboratories Europe - Heidelberg, Germany

Francesco Gringoli, University of Brescia, Italy

Hai Jiang Arkansas, State University, USA

Matthieu Latapy, University of Paris, France

Antonio Pescapè, Università di Napoli Federico II, Italy

Wolfgang Reif, University of Augsburg, Germany

Giuseppe Rossini, Telecom ParisTech, Paris, France

Jose Luis Sevillano Ramos, Universidad de Sevilla, Spain 

Martijn Warnier, TU Delft, Netherlands

10. Security and Fault Tolerance Applications Track

Chairs:

Hamid Sharif, University of Nebraska-Lincoln, USA

Georgios Kambourakis, University of the Aegean, Greece  

PC members:

Peter Mueller, IBM Zurich Research, Switzerland

Nathan Clarke, University of Plymouth, UK

Dimitris Geneiatakis, University of Piraeus, Department of Digital Systems, Greece

Georgios Karopoulos, Joint Research Centre (JRC), Italy

Elisavet Konstantinou, University of the Aegean, Greece

Igor Kotenko, St. Petersburg Institute for Informatics and Automation of the Russian Academy of Sciences (SPIIRAS), Russian Federation

Loukas Lazos, University of Arizona, USA

Leonardo Maccari, University of Trento, Italy

Fabio Martinelli, IIT-CNR, Italy

Fernando Pereñíguez García, University of Murcia, Spain

Georgios Portokalidis, Stevens Institute of Technology, USA

Rodrigo Roman, Institute for Infocomm Research, Singapore

I-Ling Yen, University of Texas at Dallas, USA

 

 

 `s\乿l VE`s\乿l V